A karácsonyi sürgés-forgásban és persze nagy zabálásban nagy kontrasztok vannak. Hol rosszul vagyunk, hol pedig kedélyesen élvezzük a rokonok társaságát és csipegetjük a finom falatokat, kortyoljuk a - remélhetőleg - minőségi italokat is. Nem most terveztem a Springbank harmadik maltjáról írni, de már régóta itt vár a poszt és a nagy zabálás ellensúlyozására talán jólesik egy könnyebb alapwhiskyről olvasgatni, ami nem illeszkedik a nemrég elkezdett sorozatos tematikáimba. Visszamegyünk Campbeltownra, a falusi főzdébe, ahonnan már kóstoltunk itt vagy például itt is. A Springbank tehát háromféle stílussal operál: van a klasszikus Springbank, a tőzegelt Longrow és a háromszoros lepárlású Hazelburn.
A Hazelburn nem régóta, mindössze 1997 óta készül. Az alapanyagául szolgáló malátát csak forró levegőn szárítják, egyáltalán nem tőzegelt. Nevét egy régi campbeltowni lepárlóról kapta, ahogy tőzeges testvére, a Longrow is. Érdekesség, hogy mindössze a kapacitás 10%-ából lesz Hazelburn malt. Az első Hazelburn palackozás 2005-ben került a piacra, egy 8 éves formájában és azóta számos más palackozással találkozhattunk, például boros finiselésekkel, amelyek jól gyűjthetők. Alapkiadása most korjelölt, de korábban, a 2010-es évek elején mindhárom Springbank maltnak létezett egy CV alnevű, korjelölés nélküli kiadása is, amelyek vagy különböző korú, vagy különböző hordós érlelésű whiskyk házasításából születtek.
Lássuk a Hazelburn alapkiadását, amely egy rendkívül könnyed, de annál ízletesebb whisky.
Hazelburn 10 year old, 46% abv
Ország: Skócia
Régió: Campbeltown
Lepárló: Springbank Distillery
Tulajdonos: J&A Mitchell & Co.
Szín: világos arany
Illat: első illatolásra sós-gyógyfüves, könnyű; száradó széna a nyári napon, tengerparti levegő vagy tópart, de mindenképp víz melletti illatok, faforgács. Könnyű, tiszta, de ízletes.
Íz: ízében is hozza a száraz, fás érzetet, de édes felhanggal. Nem olyan fás ez, mint amikor tolakodó a tölgyfahordó, inkább lágy, friss fa. Citromos nápolyi, sósság itt is beköszön, mandulás ostya és enyhe citrusos vonal, ami mindig előjön.
Lecsengés: enyhén édeskés, száraz fás itt is, továbbra is jön a sós érzet, ami ott marad az aromák mellett.
Nem szoktuk mondani a Hazelburnre, hogy "maritime", legalábbis sehol nem olvastam, de nekem mégis hoz egy ilyen kis tengeri vonalat, ami határozottan tetszik ebben a könnyen iható whiskyben. Falusi maritime - szól a jegyzet a kóstolás mellett a füzetben.
A Hazelburn 10 éves kiadása a poszt megírásának pillanatában 13-14 ezer forint közötti áron elérhető, például a Whiskynet kínálatában.
A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.