A speyside-i Tomintoul lepárlóból eddig 2 tétel szerepelt a blogon, a 10 éves itt, a 21 éves pedig itt. Akkor azt írtam, hogy a 10 éves egy könnyű, letisztult malt, a 21 éves pedig egy dupla 10 éves, elég jól állt neki a plusz 11 év, persze nem tudom, hogy az érlelés tökugyanaz-e, ami a hordót illeti. Egy biztos, a 15 éves portwood finish esetében biztosan más a vége. De vajon happy-e a finish?
Meglepően világos a whisky más portóisokhoz képest, az íze azonban nem okoz csalódást. Ha a 10 évesre azt mondom, hogy jó ismerkedés a single malttal, akkor a 15 éves portóis finishre azt, hogy jó elsőnek kóstolni portóisnak, nem azért, mert ez a legjobb ilyen fajta utóérlelésű malt, hanem mert könnyű, nem vág hasba. Egyébként jól beborítja a Tomintoul alapkarakterét, mint egy vékony bársonytakaró, ami alól néhol kikandikál egy testrész.
A Speyside régió szívében, az Avon folyó partján helyezkedik el a Tomintoul Distillery, ami a skót felföld legmagasabban fekvő településéről, a közeli Tomintoulról kapta a nevét. Ugyan az 1960-as években alapították és kis lepárlónak hinnénk, 3,4 millió liter per éves kapacitásával mégsem a kicsik közé tartozik. A lepárló, hasonlóan több skót társához, több tulajdonosváltást ért meg. Ma az Angus Dundee Distillers tulajdonában van, akik a Glencadam Distilleryt is birtokolják
Tomintoul 15 year old Portwood Finish, 46% abv
Ország: Skócia
Régió: Speyside
Lepárló: Tomintoul Distillery
Tulajdonos: Angus Dundee Distillers
Szín: óarany, más portóisoknál világosabb egy fokkal
Illat: Elsőre tavaszi-nyári virágcsokor, szegfű és rózsa illata, szárított virágokkal teleszórt széna, majd jobban jön az amúgy végig ott bújkáló édesség: áfonya, szeder, közé vegyülve fűszeresség: szegfűszeg a szivarok között.
Íz: Az édes-sárgadinnyés ízre azonnal érkezik a dohosabb, tölgyesebb feketeszeder íz, málnaszörp, fahéj, de ez utóbbi nem határozottan. Édes fűszeresség továbbra is.
Lecsengés: Tölgyes-hordós, amit átfut az édesség, de inkább karamellizált formában.
Ahogy egyre többet kóstol az ember azonos finiseléseket, egyre jobban látni, hogy miként hat egy adott alappárlatra, jelen esetben a Tomintoul könnyed, füves párlatára.
A Tomintoul 15 Portwood Finish a poszt megírásának pillanatában 29-30 ezer forint közötti áron elérhető itthon.
A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.