114. Koros Wemyss palackozások az elmúlt évekből

Mindig izgulok, amikor idősebb Bowmore-okat kóstolok, mert ezek is olyan whiskyk, amik árban már egy magasabb szintet képviselnek. A Black Bowmore néven futó, a 90-es évek közepén palackozott 60-as évekbeli széria több millió forintos mai értékével beemeli a legnagyobbak közé, ha az értéknövekedést nézzük. A Samaroli független palackozó egyik, ha nem a legtöbbet emlegetett, pipacsos címkés, gyűjtői körökben keresett palackozása is egy Bowmore. A sziget nagy öregjei között van a lepárló, itt már olyan szeleteket lehet kihasítani a múltból, amik önmagukban megérnek egy-egy vezetett kóstolást. De az értéknövekedés megítélése nem tisztem, engem mindig a whisky érdekel.

Mi most a Wemyss-től kóstolunk egy single cask, 200 palackos limitációjú, 27-28 éves Bowmore-ból, ami egy hogshead méretű hordóban pihent. Nem győzöm mindig kihangsúlyozni, hogy a Wemyss mindig nagyon jól eltalálja a kiadásai fantázianevét. Egyszerű,de mégis szép címkével operáló palackok, jó beltartalom jellemzi őket és némelyik egész baráti áron kapható. Kár, hogy nem a single cask palackozásaikon van a nagyobb hangsúly a kereskedelmi politikájukban, hanem a blended maltokon.

De előbb nézzünk más maltokat! Egy Glenrothes, egy Benrinnes került még terítékre.

Glenrothes / 1996-2018 / 'Auld Scots Bakery'
Wemyss Malts
46%


Szín
: világos arany
Illat: Erőteljes fűszeresség, likőr, feketeribizli, fekete szeder; poros rongy, grafitceruza, kicsit kámforos-ánizsos jelleg, kénesség.
Íz: Omlós tészta, darálós keksz, aszalt vörösáfonya és feketeáfonya, éretlen nektarin, citrusok, a végére mint egy meggyes lepény, terül el. Az alkohol is ilyenkorra érkezik meg.
Lecsengés: Gyümölcs, édes fűszerek, likőr

Többször elmondtam már, hogy a Wemyss palackozásokat azért szeretem, mert az elnevezések tényleg annyira találóak, hogy szinte első illatolásra-ízlelésre azt hozzák, amit leírnak. Ez a korosabb Glenrothes nagyon hasonló volt bizonyos jegyekben egy másikhoz, amit egy másik független palackozó kínálatából ittam. Nekem a végére némi füstös érzet is megjelent, de mivel nem füstös whiskyről beszélünk, így lehet, hogy csak az érzékeim csaltak.

Benrinnes 2001 / 'Caramel Panna Cotta'
Wemyss Malts
46%

Szín: világos arany
Illat: A karamella ott van az előtérben, de a panna cotta kicsit háttérbe szorul. Mögötte zöldségek, friss növényzet, zöld levelek, virágok, maláta. Intenzív, de mégis érezhetően komplex 
Íz: Mintha panna cottát ennék zöldségekkel; itt már sokkal jobban jön az édesség, a 46% ellenére kicsit csípős, alkoholos is; karamell, sós karamell, friss zöldségtál, grépfrútos fanyarság.
Lecsengés: Herbális. Az édesség elillan, az alkoholból pont egy kicsivel több marad, mint kellene.

Intenzív, de mégis érezhetően komplex lett így ez a Benrinnes. Hasonlítsuk csak össze egy másik palackozással! Ettől függetlenül nekem egy kicsit vadóc volt még néhány ponton, de összességében érdekesen öregszik ez a malt.

Bowmore 1990-2018 / Earth, Wind, Fire!
Wemyss Malts
46%

Szín: arany
Illat: Édeskés füstös, kissé medicinális, olajos illat, nyírfakéreg, de érezhető benne némi élesztős- sajtos-cipőboxos jelleg is. A már kiürült pohárban egy moszatos-tengeres illatot hagy maga után. 
Íz: Sós víz, szárított moszatok és algák jutottak eszembe, ami fölött enyhe vaníliás-karamellás íz kúszik be; érett, kissé földes füstösséggel; füstölt tenger gyümölcsei.
Lecsengés: Tőzeges, tengeri - sósvizes.

Ez megint tipikusan egy olyan whisky, amiben abszolút ott a természet, a 26 eltöltött év a felcsapó hullámok által generált sós párában, egy szép és letisztult, a végére sonkaillatú Bowmore.

Az Earth, Wind, Fire! névre hallgató 1990-es Bowmore a poszt megírásának pillanatában 84 ezer forint közötti áron volt elérhető külföldi webshopokban.

Bowmore 1992-2018 / Smoked Pico de Gallo
Wemyss Malts
46%

Szín: arany
Illat: a vegetális, a savanykás, az égetett cukros és a gyümölcsös illatok kergetik, váltogatják egymást a füst fölött, ami mérsékelten van csak jelen. Aloe vera és frissen tört pozsgások. Vízzel: pirított cukor, 
Íz: ha illatban nem is annyira intenzíven, de ízben megérkezik a sós-citromos hal, paradicsom, só, füstös paprika, vakolat. Vízzel mészköves-minerális és végre igazán megérkezik a füstösség.

Kifejezetten örülök, hogy ez a tétel egy másik koros Bowmore-ral szerepel együtt, így az emlékek össze tudnak hangolódni. Az első inkább tengeri jegyekkel bírt, a másodikban megvolt a néha feltűnő édesebb vonal mellett a minerálisabb karakter. A pico de gallo egyébként egy mexikói salsa és az összetevői jól összecsengenek a whisky karaktereivel.

A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.

A bejegyzés trackback címe:

https://drams.blog.hu/api/trackback/id/tr5614794478

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

A blogról

Jegyzetek, gondolatok a whiskyről közérthetően. Kóstolás, történet, ismertetők.

18 éven felülieknek!

A DRAMS Blog elkötelezett híve a felelősségteljes alkoholfogyasztásnak.

Címkék

10éves (24) 12éves (23) 14éves (5) 15éves (6) alkohol (166) Ardbeg (5) Arran (8) Blair Athol (5) Bunnahabhain (9) Campbeltown (13) Caol Ila (7) Diageo (15) finiselés (12) független (20) füstös (12) gasztro (156) gourmet (30) Highland (46) hírek (5) ínyenc (7) Islay (31) ital (166) Kilchoman (8) Kilkerran (5) kóstoló (154) kult (8) Lowland (11) NAS (16) peated (5) portói (6) sherry (33) single malt (117) skócia (9) Skócia (149) skót whisky (19) Speyside (39) Springbank (6) Tomintoul (5) tőzeg (36) whiskey (6) whisky (165) whiskyklub (6) Címkefelhő
süti beállítások módosítása