Kanyarodjunk vissza egy kicsit a Blair Atholhoz, amit a kedvenc whiskyjeim közé emeltem és ennek egyik nem titkolt oka az ez a Wemyss palackozás volt. A Flora & Fauna sorozatban létező alapkiadáshoz képest sokkal zamatosabb Blair Athol ez, a Wemyss elnevezéséhez hűen tényleg az alma dominált benne.
Már jópár kiadást kóstoltam a Wemyss független palackozó cégtől, de ha jól látom, a DRAMS blogon ezzel a poszttal debütál a cég. A Wemyss (ejtsd: vimsz) család egy régi skót klán, melynek székhelye a Skócia keleti partvidékén, a Firth of Forth partján található Wemyss Castle, amely egyben Wemyss hercegének (The Earl of Wemyss) székhelye is. A család a whiskyvel a 19. században került kapcsolatba, amikor John Haig az ő földjükön építette meg első lepárlóját. Manapság birtokukon saját árpát termesztenek, amelyből eladásra is jut. A Wemysst, mint független palackozót 2005-ben alapította a család egyik tagja, William Wemyss, aki a francia borokban szerzett jártasságát kiválóan tudta kamatoztatni a minőségi skót single maltok terén is. A Wemyss ma egyrészt saját blended maltokat kínál, melyek keverésében egyébként a neves szakértő és szakíró, Charles Maclean is a segítségükre volt, másrészt single cask palackozásokat ad ki. A single cask palackozások gondosan válogatott és megvásárolt hordókból kerülnek ki, valamilyen fantázianévvel ellátva és a címke színével megkülönböztetve, hogy melyik skót whiskyrégió lepárlójából származik az adott whisky. A harmadik, nagyon fontos ága a cégnek pedig a Kingsbarns Distillery, a saját tulajdonú lepárlójuk, amely 2014-ben kezdte meg működését a Lowland régióban és fiatal whiskyje igen jó kritikákat kapott. De arról majd később...
A gagyi, csengő alakú dekanterben is árult Bell's blend egyik fő alkotórésze önmagában egy szép whisky, sajnálom is, hogy nincs több - mondjuk korosabb - hivatalos kiadása. Nemsokára, ha minden igaz, érkezik hozzám a régi 8 évesből, amit így kiválóan össze tudok hasonlítani akár ezzel az 1991-es lepárlású, komoly, 27 éves palackozással is.
Az Apple & Nut Flapjack fantázianévvel kiadott whisky kereken 300 palackos limitáció és ahogyan a Wemyss Single Cask sorozatában megszokhattuk, egyetlen hordó tartalma, ami jelen esetben egy hogshead méretű hordó volt. Az nem derül ki, hogy ez bourbon vagy sherryhordó, first fill vagy refill-e és nem is találtam erre utaló információt.
Ja, amúgy tudjátok mi a flapjack? Zabpehelyből, cukorból, gyümölcsökből álló szelet, amit összesütnek. Mifelénk müzliszelet néven létezik:)
Blair Athol 1991-2018 / Apple & Nut Flapjack / 46%
Wemyss Single Cask Series
Ország: Skócia
Régió: Highlands
Lepárló: Blair Athol Distillery
Palackozó: Wemyss Malts
Szín: arany
Illat: hangsúlyos a kint felejtett reszelt alma illata, amely reflektál a névre, de van itt füge, dió, csonthéjas gyümölcsök aromája, majd hordós-fás jegyek érkeznek. Meggyőző illat!
Íz: szépen hozza az illatokat: rostos almalé, karamellás-habos sütemény, zserbó, csokoládés desszert áramlik, majd ischler és újra almalekvár, amit hoz.
Lecsengés: közepesen hosszú, kesernyés, diós-mogyorós
Értékelés:
87.42
Szép, olajos textúrájú whisky, kiválóan alkalmas volt arra, hogy megkedveljem az idősebb Blair Atholokat. Ez egy méltó megkoronázása lehet a vasárnapi ebédnek!
Ez a Wemyss palackozás a poszt megírásának pillanatában még kapható néhány külföldi webshhopban, átszámítva kb. 47 ezer forint körüli áron.
A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.