Amikor skót whiskyről tartunk általános jellegű, amolyan bevezető előadást, gyakran kerül szóba a The Glenlivet a történeti áttekintés során, mint az egyik első olyan lepárló, amely az 1823-as Excise Act után hivatalos licenszet kapott. A főzde ma is működik, sőt, a világ második legnagyobb mennyiségben eladott single maltjaként létezik. A The Glenlivet alapkiadásaival minden kezdő whiskyrajongó és casual whiskyfogyasztó találkozik, ha más nem, a szupermarketek polcain. A 12 éves alapkiadás és a manapság kapható Founder's Reserve mellett felbukkan még néhány szélesebb körben elérhető palackozás, akár az áruházakban, akár a szakboltokban, akár a repterek duty free boltjaiban. A Pernod Ricard cégcsoport (merthogy az ő istállójukhoz tartozik ez a régi brand) lepárlóiba ellátogatva hordóerős, single cask formában is találkozhatunk vele a Distillery Reserve sorozatukban. A most kóstolt két kiadás azonban merőben más, egy új széria első két tagja.
A The Original Stories egy évenként megjelenő tétellel emlékezik meg a lepárló múltjáról, az alapító George Smith illegális főzdéjéből mára a világ egyik legjelentősebb single malt márkájává vált Glenlivet történetéről. Az első, beszédes Illicit Still névre hallgató palackozás, ami egy 12 éves single malt és 2020 végén jelent meg, a Glenlivet kezdeti időszakába repít vissza minket, amikor az alapító még az illegalitásban készítette a whiskyt. Archaizáló palackját a lepárló archívumában fellelhető legrégebbi ilyen palack ihlette, az alkoholfoka a kommercionális alapwhiskyktől eltérően 48% és az elmondásuk szerint még intenzívebben hozza a Glenlivet gyümölcsös, virágos karakterét, tropikális és édes jegyekkel kiegészítve, lágy és hosszú lecsengéssel. A palack különösen tetszik, tekintettel arra is, hogy 2019-ben a márka a 12 éves alapkiadás esetében is elhagyta az ikonikus zöld üveget és színtelenre tért át.
Azóta már egy második tétellel is bővült a sorozat: a Licensed Dram továbbrepít minket az időben és utal arra, hogy 1824-től immár legálisan készül a The Glenlivet.
Mindkét whisky 48% alkoholfokkal érkezik, nem hűtve szűrt.
De lássuk a tételeket!
The Glenlivet 12 éves - Illicit Still (48%)
A használt hordókról sajnos nem esik szó, de ettől most el tudok tekinteni, ha alávetem magam a marketingnek és csak az italra fókuszálok.
Szín: sötét arany
Illat: már az első illatolásra megvett. Tömény, beszáradt gyümölcslekvár, karamellizált cukorba forgatott túlérett őszibarack, kekszmorzsa, marcipán, alatta dohos, olajos padló és égetett cukor tűnik néha fel.
Íz: a sima 12 éves után mindenképp ugrás a 48%, de nemcsak erősségben, hanem itt töménységben is. Csokikrém, pörkölt ananászlekvár, kicsit tovább sütött gyümölcsök a grillen, ízben is van egy kis dohosság és tropikális jegyek, amik vízzel még jobban előjönnek a lecsengésben.
Egy régebbi, friss gyümölcsös, 2002-es lepárlású, 2014-es palackozású Glenlivettel kóstoltam össze.
A poszt megírásának pillanatában 39-55 Euro közötti áron kapható.
The Glenlivet 12 éves - Licensed Dram (48%)
A whisky sötétebb, mint az Illicit Still és érezhetően több van benne. Leírásuk szerint First fill double oak érlelés, tehát kétféle hordót látott a párlat, bourbon és oloroso sherry.
Szín: borostyán
Illat: "pirítottabb" illat, mint az első rész Illicit Still esetében. Ebben is ott van az a friss virágillat, ami tényleg elképesztően van jelen ebben a két whiskyben. E mellett vaníliás sütemény, ánizs, gumicukor. Vízzel enyhe gyümölcsösség kúszik be, friss barack és friss körte formájában.
Íz: sokkal mélyebb, mint az Illicit volt. Pirított cukor, itt is jön az ánizs, a mogyorós csoki; vízzel kóstolva régi fa, itt is mogyoró, kiváló lecsengéssel.
A poszt megírásának pillanatában 29-59 Euro közötti áron elérhető.
A verdikt: mindenképp egy magasabb szint az alap Glenliveteknél, kóstolásra erősen ajánlott tételek. A Licensed Dram még csak 2021 szeptemberében jelent meg, így az idei (2022-es) kiadásról a poszt megírásának pillanatában még nincs szó.
(Képek forrása: The Glenlivet)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.