A szóviccért elnézést – annyira adta magát...
Három Mortlach terítéken: végre neki tudok esni két komoly darabnak, amit még novemberben gyűjtöttem be. A harmadik tétel szinte sihederként pislog, mondhatnánk, pedig 15 évével szintén tekintélyesebb korú.
A három tétel a Mortlach 15 éves a Diageo Game of Thrones sorozatból és két nehézsúlyú Adelphi palackozás. Ritkán tudok itthon (mármint itthon, a lakásban) Mortlachot kóstolni, pedig alapvetően szeretem a karakterét. Szerencsére tudtam már oldschoolabb és újkori Mortlachokat is kóstolni, többféle érlelésben. Jó, hogy a korábbi luxy hype nem vitte el Macallan irányba és ma is lehet még értelmezhető árú palackozásokat találni. Soha nem írtam még a Mortlachról és nem posztoltam alapsori kiadásaikról. Mit kell tudni a lepárlóról?
A speyside-i Mortlach Distillery a Diageo portfoliójába tartozik. 1823-ban alapították és Dufftownban, az egyik lepárlóval leginkább ellátott kis skót faluban található. Viszonylag korán, 1923-ben kerül a John Walker & Sons tulajdonába és így a mai Diageo elődjéhez, a Distillers Company Limitedhez 1925-ben. Mai kapacitása 3,8 millió liter évente. A Mortlach híres 2,81-szeres lepárlási metódusáról. Alapsora pár éve újult meg. A Diageo eltolt próbálkozása, hogy a Mortlachot tegye meg a prémium wiskyvé a portfóliójában, elbukott, de a megújult alapsor ízléses, szögletes dekanterben még ezt sugallja és árazása is viszonylag magas.
Mortlach 15 éves, Game of Thrones series, 46%
Érdekessége, hogy first-fill oloroso sherryhordós érlelés után bourbonhordós finisht kapott.
Szín: sötét arany
Illat: édes karakter. Érett alma, vajas keksz, kis műanyag, csipet füstösség is felbukkan. Vízzel alma és enyhe füstösség még mutatkozik, de nem tisztán.
Íz: meglepően súlyozott és édes ízek, sültalma, barnacukor, kávés csokoládé. A gabonás felhang itt is megjelenik, mint az illatban. Szerecsendió. Vízzel pirított cukor, fűszeres hús, kellemes szájérzet – így itatja magát.
Összességében húsosabb karakterre számítottam, de itt elment édesebb irányba.
Mortlach 2003 17 éves (Cask 800264), Adelphi, 58,1%
A korjelölés szerint 17 éves palackozás, a magyar piacra is került belőle. First fill bourbon, ez lesz az én világom.
Szín: arany-
Illat: a kezdeti illatok nedves fát és oldószert hoztak, mellette édességet, levegőzve olajos fa, szulfurosság, szénapadlás, karamella. Vízzel kiegyensúlyozott, gabonás-citrusos malttá szelídül.
Íz: brutálisan robban be a hordóerősség, tömény vanília, fehérbors és chili, édes mogyorókrém, enyhe füstösség. Vízzel ezekből az ízekből mit sem veszít, talán annyi, hogy a fütösség-olajosság erősebb lesz.
Mit lehet ragozni ilyen kvázi hibátlan maltokon?
Mortlach 1986 34 éves (Cask 2035), Adelphi, 54,2%
Szintén került belőle a magyar piacra, hála a hazai forgalmazó és az Adelphi kiváló kapcsolatának. Mély, letisztult whisky, még a pohárban is alszik és bonyolult, idővel értelmezhető csak.
Szín: sötét arany
Illat: régi vásznak és aszalt gyümölcsök, amit ki tudok olvasni. Szárított zöld tea. Meghúzódik még egy malátás édesség is a háttérben. Aszalt, alkoholágyas sárgabarack. Vízzel: citromos tea.
Íz: narancs rúgja be az ajtót, majd száraz fa, aszalt barack, vanília, füst és keserű narancsbelső. Vízzel a füstös, fás citrom sejlik fel, de itt viszont van egy kis zavaró elem, megtöri a tökéletes hatást.
Összegzés: nyilván mindenki, és én is a 34 éves, 1986-os tételtől vártam a nagy durranást, amit meg is kaptam, egyedül a végén, vízzel érzett kis anomália zavart meg.
A Budapest Whisky Társasággal kóstoltunk egy mocsadékabb Signatory Mortlachot, azt nem vettem ide, mert nagyon nem illett a képbe.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.