Noha a lepárló közel 200 éves, csak a 21. században tudott felemelkedni, mint ismert single malt és most sem sorolnám a legismertebbek közé. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a tulajdonos Angus Dundee Distillers másik lepárlója, a Tomintoul neve mennyivel ismerősebben cseng.
A Highland keleti partján, Aberdeen és Dundee között valaha nyolc lepárló is üzemelt. Mára már csak kettő maradt, a Glencadam és a Fettercairn, utóbbi is kevésbé ismert az átlag whiskyfogyasztó előtt, de majd lesz róla szó. A Glencadam lepárló egy pár üstje 1,3 millió liter alkohol előállítására képes. A fermentációs idő 52 óra. A párlat rézzel való érintkezésének maximalizálását a lepárlóüstök hattyúnyakának felfelé irányításával érik el, ez adja a párlat egyedi, virágos, körtés karakterét. Szagoltam Glencadam new make párlatot, elképesztő, hogy mennyire jól kijönnek már abban azok a jegyek, amelyek a 10 éves kiadásban is felismerhetőek.
A Glencadam 10 éves kiadásának fantasztikusan selymes, fahéjas, fűszeres karaktere van, azonnal megszerettem, amikor először kóstoltam. Nem kevésbé jók az idősebb változatok és azt mondom, ár-érték arányban is jó helyen vannak. A 17 éves port fnish mondjuk talán kicsit túl van árazva. A 15 éves egy ideig nem is szerepelt a kínálatban, hiszen a lepárló 2000-2003 között zárva tartott, így a kiesett lepárlás miatt nyilván a készletekkel is játszani kellett. Most újra elérhető.
Lássuk, mit adott a Glencadam 10 évese!
Glencadam 10 year old, 46% abv
Ország: Skócia
Régió: Highland
Lepárló: Glencadam Distillery
Tulajdonos: Angus Dundee Distillers
Szín: világos szalmasárga
Illat: A közepesen olajos textúrájú whisky törökméz, mézes puszedli, édes bor illatát rejti. Vajas keksz, friss zöldalma köszön még vissza, friss, ízletes illatok, szinte harapná az ember. Mézes-virágos.
Íz: Mintha meghúznánk a cukoszirupos üveget, de erősen alkoholos is mellette. Tonik, frissen facsart narancs bele, aztán érkeznek a vaníliás jegyek a háttérben és a száraz, friss fehérbor citrusossága, üdesége, citromos keksz sóval.
Lecsengés: Marad ez a fanyarság, ami az ízében előjött, némi nyers, durva vaníliával támogatva és az alkohol.
Talán a bántó alkohol kicsit ront az élményen, de ha az ízeket nézzük és megpróbálunk elvonatkoztatni a szúrósságtól, akkor egy finom single maltot kapunk.
A Glencadam 10 éves alapkiadása a poszt megírásának pillanatában 13 ezer forint közötti áron elérhető.
A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.