A nehezen kimondható Bunnahabhain is Islay régi nagy lepárlóinak egyike a viktoriánus időkből. Alapwhisky.
Alapításának éve 1881. Míg a többi Islay malt egyaránt létezett single maltként és vándorolt blendekbe, a Bunna' inkább az utóbbi szerepet játszotta (Famous Grouse, Cutty Sark, később Black Bottle). Az 1960-as évek whisky fellángolása idején a lepőárlóüstök száma megduplázódott (egyébként hatalmas, robosztus lepárlóüstjeik gazdag réz-párlat kapcsolatot jelentenek, ami könnyű új párlatot eredményez). A whisky boom lecsengésével 1982-ben bezárják. Ez a bezárás ugyan csak 2 évig tartott, de utána is csak nyomott mennyiségben termelt. A 80-as évek végétől stabilizálódott single maltként, noha korábban is létezett ilyen formában.
A Bunnahabhain régen ugyanúgy tőzegelt malt volt, mint más Islay társai, a 60-as évektől kezdődően csökkent szinte a nullára. Manapság a termelés mintegy 20%-a tőzegelt, ezek különböző kiadásokba vándorolnak.
Az újkori Bunnahabhain alapkiadása az 1979 óta létező 12 éves. Összetéveszthetetlen formájú fekete üvegét messziről megismered majd. Sherry-, és bourbonhordós érlelések házasítása és minimális szinten - 0.5-től 2 ppm-ig terjedően - tőzegesség is van benne (amit én ugyan nem éreztem ki, vagy trenírozni kell az orrom, vagy sokat kell belőle inni). Simulékony, könnyű malt. Megfelelően kiszolgálja ezt a szegmenst, bár én hiányoltam belőle valami pluszt.
A Bunnahabhain igen kedvelt a független palackozók kínálatában is, számtalan tőzegelt, tőzegmentes, heavily sherried verzióban találkozhatunk vele.
Bunnahabhain 12 year old, 46,3% abv
Ország: Skócia
Régió: Islay
Lepárló: Bunnahabhain Distillery
Szín: sötét borostyán
Illat: narancsos forralt bor, aszalt gyümölcsök, diólikőr, édes fűszerek A sherrys illatvilág nagyon kellemesen, édesen jön át az illatban, de jelen van a gumiillat is.
Íz: Nagyon kellemes, lágy, enyhén gyümölcsös sherrys profil: vörösáfonya, áfonyás étcsokoládé, dió, keserű karamell,
Lecsengés: finoman, lágyan aszalt gyümölcsös, enyhén száraz és kicsit malátás.
A Bunnahabhain alapkiadása, a 12 éves a poszt megírásának pillanatában 16-19 ezer forint közötti áron kapható.
A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem feltétlenül állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.