Ahogy a whiskyvel ismerkedünk, fontos, hogy megismerjük a különböző érlelési módokat, amik hatást gyakorolnak a végső eredményre, a whiskyre, ahogy a poharunkba kerül. Amit talán legelőször megtanulunk, az az, hogy a skót whisky alapvetően valamilyen hordóban tölti az idejét, ami az esetek legnagyobb részében használt bourbon whiskys hordó és kisebb részben sherryhordó. Korábban olyan whiskykről volt szó a blogon, amik a teljes érlelési idő alatt vagy egyik, vagy másik fajta hordóban voltak.
Van azonban egy olyan dolog, amiről a The Whisky Curator blogon már írtam posztsorozatot, ez pedig az úgynevezett finiselés, amikor az egyfajta hordóban érlelődő cuccot egy másik fajta hordóba teszik bizonyos időre, hogy az valamilyen hatást gyakoroljon a whiskyre. Ennek számtalan szép és kevésbé szép változata létezik.
Ez viszont az egyik alapvetés. Balvenie 12 éves DoubleWood.
A Balvenie lepárlómestere az az ember, aki jelenleg a legrégebbóta birtokolja ezt a titulust Skóiában. Úgy hívják, David Stewart, MBE. Whiskys körökben legenda a neve, nincs olyan, aki ne találkozott volna vele. Az MBE utótag sem véletlen: nemrég kapta meg a Brit Birodalom Rendje kintüntetés "Member" fokozatát, ezzel is elismerve munkásságát. Ja, csak szólok, hogy azt maga a királynő adja át...
A Balvenie DoubleWood először használt bourbonos hordókban pihen legalább 12 évig, majd még 9 hónapot tölt olyan hordókban, amiben korábban oloroso sherry bor volt. David Stewart 1982 körül találta ki ezt a formulát, az első kiadása ennek a whiskynek 1993-ban debütált, tehát idén már 25 éve.
Ez a whisky egy alapvetés a finiselésre és nem is akar több lenni annál. Ízlelgessük, tanulgassuk!
Ország: Skócia
Régió: Speyside
Lepárló: The Balvenie Distillery
Szín: gyönyörű, egyenletes borostyánsárga
Illat: elsőre édes: aszalt gyümölcsök, mazsola, majd jönnek a sherryre utaló jegyek: mogyoró, fura illatú műanyag. A háttérben gabonás-malátás illatok, tölgyfahordó. Jellegzetes.
Íz: Krémesen lágy, olajos, szétterül a szájban. Kissé fűszeres, de hoz az illatokból is: lágy édesség, malátás felhanggal, de nem tolakodóan, mint ahogy az édesség és a fűszeres háttéríz sem.
Lecsengés: az alkohol és a fűszerek szépen, fokozatosan csengenek le; mazsola és vörösbor marad utána.
A Balvenie 12 years old DoubleWood a poszt megírásának pillanatában 14850-16990 forint közötti áron kapható. Mindenképp ajánlom megkóstolni, méghozzá még a whiskyben való elmélyülés kezdetén!
A The Balvenie Distillery a William Grant & Sons tulajdonában van.
A blogon közölt kóstolójegyzetek a saját érzékelésemet tükrözik és nem állnak kapcsolatban a hivatalos kóstolójegyzetekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.